Świetlica socjoterapeutyczna „Marianki”

7 grudnia 1998 r. w parafii p.w. Imienia Maryi, pod patronatem Caritas parafialnego i dzięki wielkiemu zaangażowaniu pani Marii Szukała, powstała świetlica socjoterapeutyczna.

Od 2008 r. świetlica nosi nazwę - „Marianki”. Przedsięwzięcie to jest realizowane od 1999 r. we współpracy z Urzędem Miasta Poznania (Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych).

Było i jest to miejsce przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 16 lat, pochodzących z rodzin z problemem alkoholowym, rodzin ubogich, wielodzietnych, niezaradnych życiowo (dzieci wychowujące się w warunkach niekorzystnych dla ich prawidłowego rozwoju).

Celem działań świetlicy jest wspieranie prawidłowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego dzieci i młodzieży, łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie, przystosowanie dzieci do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Staramy się by dzieci wzrastały w pogodnym, bogatym w wartości i uporządkowanym środowisku, w świecie wartości, kultury, w poczuciu akceptacji, życzliwości i bezpieczeństwa.

Pod fachową opieką pedagogów, psychologa przebywa tu 30 dzieci. Świetlica od momentu założenia do dziś czynna jest 5 dni w tygodniu od godz. 13.00 do 18.00.

Praca w świetlicy oparta jest o stały plan dnia, w którym przewidziany jest czas na poszczególne zajęcia. Dzieci otrzymują posiłek (kanapki, podwieczorek), mają zapewnioną pomoc w nauce, odrabianiu zadań domowych, uczestniczą w zajęciach plastycznych, sportowych, kulinarnych, tanecznych, teatralnych, bawiąc się spędzają razem czas wolny. Istotą funkcjonowania świetlicy są ponadto zajęcia socjoterapeutyczne, podczas których dzieci uczą się m. in. nazywania i wyrażania emocji, rozwiązywania sytuacji trudnych, nurtujących je problemów, podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności.

W świetlicy dbamy o przekazywanie tradycji, kultury a także rozwój religijny dzieci. Uczestniczymy w Mszach św. pierwszopiątkowych, Drodze Krzyżowej i Różańcu dla dzieci, Roratach. Organizujemy spotkania świąteczne, imprezy okolicznościowe, podczas których spotykamy się rodzinnie np. Wieczerza Wigilijna, Dzień Matki, Dzień Dziecka, wspólnie obchodzimy również urodziny wychowanków.

Świetlica jest czynna także w czasie ferii zimowych i wakacji letnich. W tym czasie organizujemy półkolonie, wycieczki w atrakcyjne miejsca szczególnie lubiane przez dzieci jak: kino, pływalnia, lodowisko, kręgle, zoo, spacery nad jeziora i wiele innych. Dzieci wyjeżdżają  również na obozy socjoterapeutyczne. Do tej pory dzieci miały okazję spędzić kolonie w Dolsku, Błażejewie, we Władysławowie i Karpaczu.

Kontakt: swietlica_marianki@wp.pl

Pobierz dokument Warsztaty Kulinarne.pdf

Pobierz dokument - info_warsztaty_popz_ops.pdf

Parafia Księży Zmartwychwstańców PW. imienia Maryi Copyright © 2012 All right reserved.